Takže dnes vám chci říct o velmi zajímavém kovu – Indium. Je ve třetí skupině periodické tabulky chemických prvků, pod galliem. Indium je neobvyklé, protože je to nejměkčí kov, který můžete držet v rukou. Lithium je měkčí než indium, ale kvůli své vysoké aktivitě bude lithium v rukou vytvářet žíravé alkálie a oxidovat na vzduchu. Vzhledově je indium lesklé a na vzduchu se nekazí.
Vzhledem k vysoké měkkosti lze indium poškrábat i nehtem, kousek z něj odříznete běžným stavebním nožem. Pokud vezmete kousek india a kousek galia a otřete je o sebe, pak při v místě kontaktu dvou kovů se začne tvořit kapalná slitina india, gallia, se složením 75,5 % gallia a 24,5 % india.
Teplota tání této slitiny je asi 15 stupňů Celsia a tato slitina zůstává kapalná při pokojové teplotě. Tato slitina může velmi dobře zvlhčit sklo a vytvořit krásné zrcadlo. Mimochodem, u některých aut jsou zrcátka světlometů pokryta indiovým kovem! Pokud touto slitinou navlhčíte vatový tampon, pak bychom získali kovové pero, kterým můžete na papír kreslit vodivé čáry. Abych vám předvedl nejzajímavější vlastnost india, rozhodl jsem se z něj odlít tenkou destičku.
Čisté indium má bod tání 157 stupňů Celsia, z tohoto kovu je možné snadno odlévat různé ingoty. Výsledný indium list je velmi měkký. Vzhledem k tomu, že indium je neuvěřitelně měkké, můžete z něj snadno ukousnout kousek india. Moje zuby nejsou příliš silné, takže mi dalo trochu úsilí ukousnout kousek india. Kousání india není nejpříjemnější zážitek, dá se přirovnat ke žvýkání pevného dehtu nebo měkkého plastu. Úzké proužky india usnadňují jejich kousání. Také, když se pokusíte ohnout indiový ingot, uslyšíte jakési křupání.