Montovaná hala v současné době představují moderní způsob výstavby především průmyslových, výrobních, skladových či administrativních budov nebo nákupních center a sportovních center. V poslední době se rovněž prosazují ve školství při výstavbě tělocvičen.
Vynikají svou jednoduchostí, rychlostí výstavby a nízkým nákladům v porovnání s klasickými zděnými stavbami. Přitom neztrácí ani v dnes tak důležité oblasti jako je energetická náročnost budov. Modularita systému výstavby a jedinečnost a kvalita používaných materiálů, slibují individuální řešení s velmi dlouhou životností, bez nutnosti dodatečných vysokých nákladů spojených s údržbou haly.
Pří volbě typu konstrukce a opláštění haly je nutné brát v potaz důležitý aspekt. Tím je požárně bezpečnostní řešení budovy.
Montované haly musí splňovat požární odolnosti, které vyžaduje stavební zákon a blíže jej specifikuje § 41 vyhlášky č. 246/2001 Sb., o požární prevenci. Největší nároky jsou kladeny u montovaných hal na nosné konstrukce a následně na opláštění montovaných hal.
Požárně bezpečnostní řešení (PBŘ) musí být součástí každé dokumentace pro územní či stavební povolení, a to i v případě změny užívání stavby. Tento dokument může zpracovat na základě stavební dokumentace pouze fyzická osoba, která k tomu získala odborné oprávnění podle zákona č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. V PBŘ jsou podrobně popsány preventivní protipožární opatření, jako jsou únikové východy, odolnost stavebních konstrukcí, stanovení a rozsah požární techniky a další bezpečnostní a technické informace.
U montované haly se nejčastěji setkáváme s požadavky na požární odolnost opláštění stěn a střech. Dále s požadavky na požární odolnost nosné konstrukce haly. Materiály na opláštění montovaných hal se stanovují v rámci českých technických norem dle chování stavebních konstrukcí za požáru jako celku.
U montovaných hal řešíme dva typy kategorií.
DP1 – nezvyšuje intenzitu požáru a sestávají se především z nehořlavých materiálů a výrobků (třída reakce na oheň A1 nebo A2)
DP3 – mohou zvyšovat intenzitu požáru v požadované době a nejsou na ně vztažena žádná materiálová omezení, resp. se jedná o všechny stavební konstrukce, které nesplňují požadavky na zatřízení do kategorie DP1 či DP2.
Doba požární odolnosti
Po dobu požární odolnosti musí konstrukce odolávat účinkům požáru, respektive musí plnit požadovaný mezní stav (popřípadě více mezních stavů). Doba požární odolnosti je měřena v minutách, přičemž je vytvořena stupnice. Základní klasifikační doby jsou 15, 30, 45, 60, 90, 120 a 180 minut.
Požadovanou požární odolnost ocelové konstrukce můžeme dosáhnout vícero způsoby.
Prvním je doložit potřebnou požární odolnost statickým výpočtem. Konstrukce je dimenzována tak, aby odolala po požadovanou dobu přímému ohni. Tato možnost je ale ve většině případů nákladnější než další možnosti, které uvádíme níže. Výhodou je ale provoz bez nutnosti dalších revizních kontrol a dalších nákladů s tím spojených.
Požární obklady a podhledy jako další možnost jsou trvanlivé. Lze použít materiály deskové, ať již homogenní (např. vápenosilikátové, vermikulitové), nehomogenní (např. cementotřískové), popřípadě desky sendvičové (např. sádrokartonové, sádrovláknité), nebo lze použít objemnější obklad z minerálních vláken. Jedná se ale další náklady spojené s výstavbou haly a nehodí se do všech provozů.
Třetí možností jsou proti požární nátěry. Oproti předchozím úpravám vyznačují subtilností, díky které si mohou konstrukční prvky zachovávat svůj původní tvar, a možností libovolného barevného řešení (včetně bezbarvého zejména pro dřevěné konstrukce). Výraznou nevýhodou požárních nátěrů je jejich omezená životnost (obvykle okolo 10 let), po jejíž uplynutí je nezbytná obnova nátěrového systému, a rovněž omezená použitelnost, kdy nátěry nelze vůbec použít.
Ve společnosti PROMO HALY se proto snažíme navrhovat takové řešení, které bude investorovi nastaveno na míru a přímo jeho potřebám. Více informací na webu PROMO HALY s.r.o.