Víte, jak funguje tranzistor?

Tranzistor je miniaturní polovodič, který reguluje nebo řídí tok proudu nebo napětí, je jedním ze základních stavebních kamenů moderní elektroniky. Je složen z polovodičového materiálu, obvykle s minimálně třemi vývody pro připojení k elektronickému obvodu.

Napětí nebo proud přivedený na jeden pár svorek tranzistoru řídí proud přes další dvojici svorek. V tomto videu se naučíme, jak tranzistory fungují, různé typy tranzistorů, základy elektronických obvodů, jak sestavit tranzistorový obvod, tranzistorový zesilovač, proudový zisk beta, npn, pnp, chladič, elektronika a elektrotechnika.

Připojíme-li elektrické kontakty ke všem třem vrstvám sendviče, můžeme vytvořit součástku, která buď zesílí proud, nebo jej zapne či vypne – jinými slovy tranzistor. Protože řízený (výstupní) výkon může být vyšší než řídící (vstupní) výkon, může tranzistor signál zesílit. Některé tranzistory jsou baleny jednotlivě, ale mnohem více v miniaturní podobě se nachází vestavěné do integrovaných obvodů.

Většina tranzistorů je vyrobena z velmi čistého křemíku a některé z germania, ale někdy se používají i některé další polovodičové materiály. Tranzistor může mít pouze jeden druh nosiče náboje, v tranzistoru s efektem pole, nebo může mít dva druhy nosičů náboje v bipolárních tranzistorových zařízeních. Ve srovnání s elektronkou jsou tranzistory obecně menší a vyžadují méně energie k provozu.